EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci na Dzień Pszczoły

Scenariusz zajęć ruchowych na Dzień Pszczoły to zestaw dynamicznych i interaktywnych gier oraz aktywności, które mają na celu edukację przez ruch i zabawę. Aktywności te są zaprojektowane, aby wciągnąć dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w fascynujący świat pszczół, ich roli w przyrodzie i znaczeniu dla naszego ekosystemu.

W ramach tego scenariusza, dzieci będą miały możliwość zaangażowania się w zabawy symulujące lot pszczół, poszukiwanie nektaru, a także poznanie pracy w ulu. Zajęcia mają na celu rozwijanie koordynacji, równowagi i zwinności, a także wspieranie umiejętności pracy w zespole i zdolności komunikacyjnych. Poprzez różnorodne zabawy dzieci uczą się również o różnorodności w naturze i znaczeniu ochrony środowiska w przystępny i przyjemny sposób.

Każda z gier jest zaplanowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i dopasowanie do różnych poziomów umiejętności, zapewniając, że każde dziecko może uczestniczyć i czerpać radość z aktywności. Zajęcia te są idealne do świętowania Dnia Pszczoły, ale mogą być również wykorzystane jako element codziennych zajęć fizycznych czy lekcji przyrody.

1. Kwiat i pszczółka:

Dzieci dzielą się na dwie grupy: pszczoły i kwiaty. Kwiaty rozkładają się po sali i „kwitną” (na przykład klękając i rozkładając ręce), a pszczoły muszą do nich podlecieć i zebrać nektar (dotknąć każdego kwiatu). Po chwili role się odwracają.

2. Taneczna polana:

Puszczana jest muzyka o tematyce przyrodniczej. Kiedy muzyka gra, dzieci-pszczółki tańczą i „latają” po sali. Kiedy muzyka przestaje grać, pszczoły muszą szybko znaleźć kwiat (określony przedmiot w sali) i na nim „usiąść”.

3. Bzzz, bzzz, mów!

Jeden z uczestników jest „królową pszczół” i mówi „bzzz” na różne sposoby (szybko, wolno, głośno, cicho). Pozostałe dzieci-pszczółki muszą naśladować to „bzzz” i jednocześnie wykonywać określone ruchy (klaskać, skakać, chodzić).

4. Pszczeli slalom:

Tworzymy slalom z pachołków lub innych przedmiotów. Dzieci muszą przelecieć przez slalom, naśladując lot pszczół. Można to utrudnić, prosząc je, by podczas „lotu” niosły małą piłeczkę (symbolizującą ziarnko pyłku).

5. Szukanie miodu:

Ukryj małe przedmioty (np. pomarańczowe piłeczki pingpongowe) po całym placu zabaw lub sali gimnastycznej. Dzieci-pszczółki muszą je znaleźć i przynieść do „ula” (wyznaczone miejsce), symulując zbieranie nektaru.

6. Uliczny labirynt:

Przy użyciu taśmy klejącej lub sznurków, tworzymy na podłodze labirynt, który dzieci muszą pokonać, naśladując lot pszczółki. Można dodać zadania na poszczególnych „stacjach” labiryntu.

7. Lot po nektar:

Dzieci z zamkniętymi oczami próbują dotrzeć do „kwiatów” (innych dzieci trzymających w rękach koła hula-hop), kierowane jedynie przez dźwięki „bzzz”, które wydają pozostałe dzieci.

8. Pszczele wyścigi:

Dzieci podzielone na drużyny robią wyścigi, w których muszą przenieść jak najwięcej „pyłku” (pomponów lub piłeczek) z jednego końca sali do drugiego, używając jedynie łyżki trzymanej w ustach.

9. Tańczące pszczółki:

Dzieci naśladują pszczółki, tańcząc w rytm muzyki, naśladując ruchy, które pszczoły wykonują podczas „tańca pszczół”. Nauczyciel pokazuje ruchy, a dzieci starają się je naśladować.

10. Zabawa w chowanego w ulu:

W tej wersji tradycyjnej zabawy w chowanego, „ul” jest miejscem, gdzie „pszczółki” (dzieci) mogą się ukrywać. „Pszczoła strażniczka” musi je znaleźć, a gdy to się stanie, „znaleziona pszczółka” dołącza do poszukiwań.

Te zabawy ruchowe nie tylko uatrakcyjnią Dzień Pszczoły, ale również wprowadzą element edukacyjny, ucząc dzieci o życiu pszczół i ich wpływie na środowisko naturalne.

Pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci na Dzień Pszczoły

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest