EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

10 zabaw ruchowych dla dzieci na Dzień Wody

Dzień Wody to idealna okazja, by poprzez zabawę uczyć przedszkolaki o znaczeniu i wartości wody w naszym życiu oraz o jej wpływie na nasze środowisko. Zabawy ruchowe to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale także świetny sposób na edukację ekologiczną już od najmłodszych lat. Poniżej znajduje się seria zabaw, które zostały zaprojektowane tak, aby w przyjemny i angażujący sposób wprowadzić dzieci w tematykę wodną, zachęcając je do refleksji nad rolą wody w przyrodzie i codziennym życiu.

Zabawy te są skonstruowane w taki sposób, by dzieci mogły rozwinąć swoje umiejętności motoryczne, nauczyć się pracy w zespole, a także rozwinąć wyobraźnię i zrozumienie świata przyrody. Każda z proponowanych aktywności pozwala na odkrywanie nowych faktów o wodzie, jej obiegu w przyrodzie i działaniach, które każdy z nas może podjąć, aby pomóc w jej ochronie. To nie tylko nauka, ale przede wszystkim dobra zabawa, która zostaje w pamięci na długo.

1. Deszczowa orkiestra

Dzieci stoją w kręgu lub w rzędach. Prowadzący zaczyna klaskać dłońmi, naśladując krople deszczu. Dzieci dołączają, naśladując różne dźwięki deszczu – od delikatnego stukania palcami po mocne plaskanie dłoni. Na sygnał prowadzącego, deszcz „ustaje” – dzieci przestają klaskać.

2. Fala morska

Dzieci stają w rzędzie, trzymając się za ręce. Na sygnał pierwsza osoba w rzędzie podnosi ręce tworząc „falę”, a następnie „fala” przetacza się przez cały rząd. Można to utrudnić, dodając skakanie lub przysiady.

3. Rzeka i mosty

Dwie równoległe linie na podłodze symbolizują rzekę. Dzieci są „rybami” przeskakującymi z jednego brzegu na drugi przez „mosty” (mata, skakanka na podłodze). Zadaniem jest przeskoczyć rzekę bez wpadnięcia do wody.

4. Chmury i deszcz

Nauczyciel gra na instrumencie lub puszcza muzykę symulującą dźwięk deszczu. Dzieci „chmury” tańczą i obracają się, a gdy muzyka przestaje grać, „pada deszcz” – dzieci kładą się na podłodze i udają, że spływają.

5. Przekazywanie kropli

Dzieci stoją w kolejkach. Na początku każdej kolejki jest miska wody i gąbka. Na sygnał pierwsze dziecko nasiąka gąbkę, przekazuje ją nad głowami innych dzieci do ostatniego, które wyciska ją do pustej miski. Zadaniem jest przetransportować jak najwięcej wody.

6. Deszczowa symfonia

Dzieci stają w kręgu z różnymi instrumentami (bębenki, grzechotki, marakasy). Nauczyciel wskazuje, kiedy które instrumenty mają zagrać, imitując różne etapy deszczu od lekkiego po burzę.

7. Wodne zwierzęta

Prowadzący wykrzykuje nazwy zwierząt morskich, a dzieci muszą naśladować ich ruchy i dźwięki (np. „rekin” – dzieci udają pływanie rekina, „delfin” – dzieci naśladują skoki delfina).

8. Ruchowa kaligrafia

Na dużych arkuszach papieru napisane są słowa związane z wodą (np. „deszcz”, „rzeka”, „ocean”). Dzieci muszą odwzorować kształt liter poprzez różne ruchy – skoki, kroki, przysiady.

9. Eko-tańce

Dzieci uczą się prostego układu tanecznego, który ma przypominać cykl wodny – od parowania, przez tworzenie chmur, do opadów i powrotu do oceanu.

10. Podwodna przygoda

Tworzona jest przeszkoda z tuneli, mata do przewrotów i innych elementów. Dzieci przebrani za nurków muszą przejść przez „podwodny świat”, naśladując pływanie i omijając „rośliny wodne” oraz „skarby podwodne”.

Każda z tych zabaw może być wspaniałą okazją do rozmowy o znaczeniu wody i sposobach jej ochrony. Zabawy ruchowe nie tylko angażują dzieci fizycznie, ale także uczą przez zabawę i pomagają budować świadomość ekologiczną.

10 zabaw ruchowych dla dzieci na Dzień Wody 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *