Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia dla klas 4-6

Scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (klasy 4-6)

Temat: „Matematyczne wyzwanie – Mistrzowie Tabliczki Mnożenia”

Cele ogólne:

– Doskonalenie umiejętności mnożenia w zakresie 1-100.

– Kształtowanie umiejętności szybkiego i poprawnego liczenia.

– Rozwijanie współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji.

Cele szczegółowe (uczeń):

– Sprawnie wykonuje działania z mnożeniem w zakresie 1-100.

– Potrafi rozwiązywać zadania tekstowe z wykorzystaniem mnożenia.

– Rozwija umiejętność logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji.

– Chętnie bierze udział w grach zespołowych i konkursach matematycznych.

Metody pracy:

– Gra zespołowa

– Metoda gier i zabaw dydaktycznych

– Rozwiązywanie zadań tekstowych

Formy pracy:

– Indywidualna

– Grupowa

Środki dydaktyczne:

– Karty z działaniami z tabliczki mnożenia (zakres do 100)

– Kartki papieru, długopisy

– Kostki do gry

– Karty z zadaniami tekstowymi

– Tablica lub tablica interaktywna

Przebieg zajęć (45 minut)

1. Wprowadzenie – przypomnienie tabliczki mnożenia (10 minut)

– Nauczyciel przypomina uczniom znaczenie tabliczki mnożenia oraz jej zastosowanie w codziennym życiu (zakupy, mierzenie, gotowanie).

– W ramach rozgrzewki zapisuje na tablicy kilka trudniejszych przykładów z tabliczki mnożenia (np. 9×7, 8×12, 15×6) i prosi uczniów o ich szybkie rozwiązanie.

2. Gra zespołowa: „Mnożeniowy Bieg po Wiedzę” (15 minut)

– Przygotowanie: Nauczyciel dzieli klasę na 3-4 drużyny. Każda drużyna otrzymuje zestaw kart z działaniami z tabliczki mnożenia (poziom trudności dostosowany do klasy, np. mnożenie liczb dwucyfrowych).

– Zasady: Drużyny ustawiają się w rzędach. Jeden uczeń z każdej drużyny podchodzi do tablicy, gdzie znajduje się kartka z działaniem. Ich zadaniem jest rozwiązanie działania na czas.

  – Po rozwiązaniu uczeń wraca do drużyny, a następna osoba z drużyny podchodzi do tablicy, aby rozwiązać kolejne działanie.

  – Drużyna, która jako pierwsza rozwiąże wszystkie działania poprawnie, wygrywa.

– Cel: Uczniowie doskonalą swoje umiejętności mnożenia, współpracują w grupie oraz uczą się szybkiego liczenia pod presją czasu.

3. Zadanie tekstowe „Matematyczne zagadki” (10 minut)

– Zadanie: Uczniowie dostają karty pracy z krótkimi zadaniami tekstowymi, które wymagają zastosowania mnożenia, np. „W sklepie są 3 pudełka z cukierkami, w każdym pudełku jest 12 cukierków. Ile cukierków jest łącznie w sklepie?”

– Uczniowie rozwiązują zadania indywidualnie lub w parach, a następnie wspólnie omawiają wyniki z nauczycielem.

– Cel: Zastosowanie tabliczki mnożenia w praktycznych, codziennych sytuacjach.

4. Gra „Mnożenie na kostkach” – poziom zaawansowany (10 minut)

– Każdy uczeń otrzymuje dwie kostki do gry. Po rzuceniu kostkami uczniowie muszą pomnożyć liczbę oczek, a wynik wpisać do zeszytu.

– Dodatkowo, jeśli liczba oczek na obu kostkach jest parzysta, wynik mnożenia należy pomnożyć przez 2. Jeśli liczba oczek jest nieparzysta, wynik mnożenia należy podzielić przez 2 (w przypadku ułamków, zaokrąglają w górę).

– Cel: Rozwijanie umiejętności szybkiego liczenia i operowania większymi liczbami.

5. Podsumowanie i ogłoszenie wyników (5 minut)

– Nauczyciel ogłasza wyniki drużyn z gry „Mnożeniowy Bieg po Wiedzę” oraz wyjaśnia ewentualne błędy, które się pojawiły.

– Najlepsza drużyna otrzymuje tytuł „Mistrzów Tabliczki Mnożenia”, a pozostałe drużyny otrzymują wyróżnienia za udział.

– Na koniec nauczyciel krótko podsumowuje znaczenie tabliczki mnożenia i zachęca uczniów do codziennego doskonalenia tej umiejętności.

Ewaluacja:

– Obserwacja aktywności uczniów podczas zadań zespołowych oraz indywidualnych.

– Sprawdzanie poprawności i szybkości wykonywanych działań z mnożenia.

Uwagi:

Zajęcia są skierowane do uczniów klas 4-6, dlatego poziom trudności działań z mnożenia jest wyższy niż w klasach młodszych. Uczniowie chętnie biorą udział w rywalizacjach zespołowych, dlatego ważne jest, aby nauczyciel kładł nacisk na zdrową rywalizację i współpracę w grupie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *