EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Scenariusz zajęć na 11 listopada dla uczniów szkoły podstawowej

Temat: 103 lata niepodległości Polski

Cele zajęć:

– Uświadomienie uczniom znaczenia odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Rozwój kompetencji społecznych poprzez wspólne działania i dyskusje.

– Wzbogacenie wiedzy o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych związanych z niepodległością Polski.

– Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia poprzez analizę źródeł historycznych.

Metody pracy:

– Dyskusja.

– Praca z tekstem źródłowym.

– Praca w grupach.

– Prezentacje multimedialne.

Pomoce dydaktyczne:

– Fragmenty dokumentów historycznych.

– Mapy historyczne.

– Kroniki filmowe.

– Prezentacje multimedialne.

– Zdjęcia i reprodukcje.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie (10 minut)

   – Krótkie przypomnienie przez nauczyciela historii odzyskania przez Polskę niepodległości.

   – Zadanie pytań uczniom, co wiedzą o tym dniu i co dla nich oznacza niepodległość.

2. Praca z tekstem źródłowym (15 minut)

   – Analiza wybranych fragmentów dokumentów związanych z odzyskaniem niepodległości (np. telegram Józefa Piłsudskiego do mieszkańców Warszawy z 1918 roku).

   – Dyskusja na temat treści i znaczenia dokumentów.

3. Prezentacja multimedialna (20 minut) – (Zobacz naszą prezentację)

   – Oglądanie prezentacji multimedialnej lub kronik filmowych ukazujących Polskę w czasie odzyskiwania niepodległości.

   – Omówienie z uczniami tego, jak wyglądała Polska i Polacy w tamtym okresie.

4. Praca w grupach (30 minut)

   – Podział uczniów na grupy i przydzielenie każdej z nich różnych tematów do opracowania i prezentacji (np. postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, bitwy warszawskiej, traktatu wersalskiego).

   – Przygotowanie przez uczniów krótkich prezentacji na temat przydzielonych postaci lub wydarzeń.

5. Prezentacje grupowe (30 minut)

   – Prezentacja opracowanych tematów przez grupy.

   – Dyskusja i zadawanie pytań przez pozostałych uczniów oraz nauczyciela.

6. Podsumowanie (15 minut)

   – Wspólne podsumowanie i refleksja na temat znaczenia niepodległości i tego, jak ważne jest pamiętanie o historii.

   – Zastanowienie się, co każdy uczeń może zrobić, aby pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach.

Zakończenie zajęć może mieć formę quizu z wiedzy o niepodległości lub wspólnego zaśpiewania hymnu narodowego. Można również zaproponować uczniom udział w szkolnych konkursach związanych z tematyką niepodległościową lub zachęcić ich do stworzenia własnych projektów artystycznych, literackich czy multimedialnych na ten temat.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *