EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Scenariusz zajęć dla uczniów na Dzień Górnika

Szanowni Nauczyciele klas 1-3 szkoły podstawowej,

Z wielką przyjemnością pragniemy podzielić się z Państwem specjalnie opracowanym scenariuszem zajęć z okazji Dnia Górnika, dedykowanym dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. W naszym scenariuszu znajdą Państwo szereg pomysłów na to, jak w przystępny i angażujący sposób przybliżyć młodym umysłom fascynujący świat górnictwa.

Scenariusz został starannie przygotowany, aby zainteresować uczniów i dostarczyć im wiedzy o pracy górników oraz znaczeniu węgla w gospodarce i codziennym życiu. Zawiera on różnorodne, interaktywne aktywności dostosowane do poziomu edukacyjnego i rozwojowego dzieci w wieku 6-9 lat.

Zaproponowane zabawy, takie jak „Górniczy marsz”, „Podziemny świat górnika” czy „Poszukiwanie skarbu”, połączą naukę z radosną zabawą i pozwolą uczniom na aktywne doświadczanie zdobytej wiedzy. Dzięki temu Dzień Górnika może stać się nie tylko okazją do obchodów, ale również inspirującą lekcją historii, geografii i przyrody.

Wykorzystując nasz scenariusz, mają Państwo możliwość zorganizowania zajęć, które będą niezapomnianym przeżyciem dla każdego ucznia, a zarazem wzbogacą szkolny program nauczania o elementy praktycznej wiedzy o ważnej dla naszej kultury profesji.

Zachęcamy do świętowania Dnia Górnika w sposób edukacyjny i pełen radości, który z pewnością zostanie w pamięci uczniów na długi czas. Wierzymy, że nasz scenariusz zajęć stanie się dla Państwa cennym narzędziem i przyczyni się do rozbudzenia ciekawości oraz zainteresowania światem nauki wśród młodych odkrywców.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na Dzień Górnika

Cele zajęć:

– Zapoznanie uczniów z zawodem górnika i znaczeniem górnictwa.

– Rozwinięcie wiedzy o węglu jako surowcu energetycznym.

– Rozwijanie wyobraźni i kreatywności poprzez prace plastyczne.

– Wzmocnienie umiejętności pracy zespołowej.

Metody:

– Narracja i dyskusja.

– Zabawy ruchowe i naśladowcze.

– Prace plastyczne.

– Zabawy zespołowe.

Środki dydaktyczne:

– Ilustracje przedstawiające górników i kopalnie.

– Rekwizyty do zabaw ruchowych (hełmy, latarki).

– Materiały do prac plastycznych (papier, farby, kredki, plastelina).

– Próbki węgla lub atrapy.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie (10 minut)

   – Krótka rozmowa na temat Dnia Górnika i roli górnika w społeczeństwie. Wyjaśnienie, skąd bierze się węgiel i do czego jest używany. – Polecamy naszą prezentację.

2. Zabawa ruchowa „Górnicza przygoda” (15 minut)

   – Zabawa naśladowcza, podczas której dzieci udają górników: chodzą po klasie z latarkami, naśladują kopanie węgla, jazdę w wagonikach kopalnianych.

3. Praca plastyczna „Podziemny świat górnika” (20 minut)

   – Uczniowie tworzą rysunki lub modele z plasteliny przedstawiające kopalnie i pracę górników.

4. Zabawa dydaktyczna „Poszukiwanie skarbu” (15 minut)

   – Dzieci szukają w klasie ukrytych „bryłek węgla” (można użyć czarnych kamieni lub wykonanych wcześniej plastelinowych bryłek).

5. Podsumowanie (10 minut)

   – Refleksja i dyskusja o tym, czego uczniowie dowiedzieli się o górnikach i kopalniach. Zachęć dzieci do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

6. Zakończenie (5 minut)

   – Śpiewanie piosenki o górnikach lub krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów na temat górnictwa. Wręczenie uczniom pamiątek w formie medali do druku na Dzień Górnika.

Zajęcia dostosowane są do młodszych uczniów, z naciskiem na interaktywność i angażowanie wyobraźni. Staraj się, aby każde dziecko miało szansę na aktywny udział i wyrażenie swoich myśli i uczuć.

Scenariusz zajęć dla uczniów na Dzień Górnika

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest