EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Lektura: Żona modna – streszczenie krótkie

Znajomość tego streszczenia może okazać się niezwykle przydatna podczas dyskusji na temat utworu, interpretacji jego przesłań, a także podczas przygotowań do ewentualnego sprawdzianu czy egzaminu. W dodatku, krótkie streszczenie „Żony Modnej” może zachęcić do przeczytania pełnej wersji utworu, umożliwiając pełniejsze zrozumienie satyry Krasickiego i jego społecznych obserwacji.

 

Ignacy Krasicki w swojej satyrze „Żona Modna” opisuje historię szlachetnie urodzonego mężczyzny i problemów, które napotyka z powodu swojej żony. Mąż opisuje swoją małżonkę jako kobietę wychowaną w mieście, która teraz zmuszona jest mieszkać na prowincji. Nieustannie krytykuje ona wiejskie zwyczaje, nie jest zadowolona z domu męża, jest niesamowicie wymagająca, pragnie osobnych pokoi na każdą okazję i usług z wyższej półki. Próbuje uczynić wieś miejską oazą.

Pewnego dnia, żona decyduje się na organizację balu, zapraszając na niego eleganckich gości, którzy bawią się beztrosko, nie zważając na otoczenie. Nieszczęsny mąż jest zmuszony do obsługiwania tłumu. Po balu odbywa się pokaz fajerwerków, który jednak niespodziewanie prowadzi do pożaru stodoły. Goście, myśląc że jest to część show, chełpią się i oklaskują scenę. Szlachcic ze łzami w oczach stara się ratować co tylko możliwe, nie otrzymując pomocy nawet od swojej żony, która jest zbyt zajęta imprezą.

Mimo, iż bal był spektakularny, pozostawił za sobą tragiczne następstwa dla gospodarzy. Dla szlachcica wybór żony, mimo że była atrakcyjna, dobrze wychowana i posiadła bogate wiano, okazał się być błędem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest