EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Lektura: Legenda o królu Kraku – plan wydarzeń

Zapoznanie się z planem wydarzeń lektury, takiej jak legenda o Kraku, jest niezmiernie wartościowe. Plan wydarzeń pozwala na szybkie zrozumienie głównych punktów opowieści, co ułatwia przyswojenie i zrozumienie całej fabuły. Jest to szczególnie pomocne podczas przygotowań do egzaminów, sprawdzianów czy kartkówek, kiedy wymagane jest szybkie przypomnienie sobie kluczowych momentów utworu. Ponadto, umiejętność analizy i interpretacji planu wydarzeń jest często testowana w szkole, co czyni to istotnym elementem edukacyjnym.

1. Założenie miasta Krakowa: Mądry i sprawiedliwy władca, Krak, zakłada miasto Kraków i buduje swój zamek na Wzgórzu Wawelskim.

2. Pojawienie się Smoka Wawelskiego: Z jaskini pod Wawelem pojawia się potężny smok. Zaczyna terroryzować miasto, niszczyć budynki i pożerać mieszkańców. 

3. Bezskuteczne próby pokonania smoka: Mieszkańcy i wojownicy podejmują próby pokonania smoka, ale wszystkie kończą się niepowodzeniem. 

4. Plan Kraka: Zaniepokojony losem swoich poddanych, król Krak postanawia pokonać smoka. Wymyśla plan, polegający na podłożeniu smokowi owcy napełnionej siarką.

5. Smierć smoka: Smok, zwiedziony widokiem owcy, pożera ją w całości. Siarka powoduje niegasnące pragnienie, przez co smok zaczyna pić wodę z Wisły. Pije tyle, że ostatecznie pęka i umiera.

6. Odwaga i mądrość Kraka: Krak jest uznawany za bohatera, a jego mądrość i odwaga są dalej opowiadane jako część historii miasta. 

7. Koniec legendy i dalszy rozwój Krakowa: Po śmierci smoka, Kraków może się swobodnie rozwijać, a miejsce, gdzie Krak pokonał smoka, staje się jednym z najważniejszych miejsc w Polsce, uznawane za miejsce narodzin polskiej historii i kultury.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest