EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Akademia Pana Kleksa

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) to znakomity polski poeta i tłumacz literatury rosyjskiej i ukraińskiej. Jego twórczość dla dzieci zdobyła ogromną popularność, a jego utwory, takie jak „Na straganie”, „Szelmostwa lisa Witalisa” czy „Kaczka Dziwaczka”, są do dzisiaj chętnie czytane i recytowane przez najmłodszych. 

Jedną z najbardziej znanych jego książek jest cykl powieści o Akademii Pana Kleksa. Pierwsza z nich, „Akademia Pana Kleksa”, ukazała się w 1946 roku. Opowiada ona o niezwykłej szkole, którą prowadzi tytułowy Pan Kleks. Akademia ta jest miejscem pełnym magii i tajemnic, gdzie nauka nie jest zwykłym obowiązkiem, lecz fascynującą przygodą. W książce występują nie tylko elementy fantastyczne, ale też wiele dowcipnych, żartobliwych sytuacji, które przyciągają młodego czytelnika. 

Ciekawostką jest to, że postać Pana Kleksa, choć dzisiaj kojarzy się głównie z dziecięcą literaturą, miała pierwotnie reprezentować artystę-inteligenckiego, który żyje w swoim niezależnym, trochę oderwanym od rzeczywistości świecie. W kolejnych tomach cyklu, „Podróże Pana Kleksa” oraz „Tryumf Pana Kleksa”, ta artystyczna strona bohatera jest coraz bardziej zaznaczona.

Co więcej, postać Pana Kleksa była tak popularna, że doczekała się trzech filmów – „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Pan Kleks w kosmosie”, w których w rolę tytułową wcielił się Piotr Fronczewski. Dzieła te przyciągnęły do kin całe pokolenia młodych widzów, a piosenki z filmów są do dzisiaj dobrze znane i lubiane.

Warto również wspomnieć, że Jan Brzechwa, choć tworzył głównie dla dzieci, był też autorem poezji lirycznej i satyrycznej dla dorosłych. Jego wiersze były tłumaczone na wiele języków, a sama postać poety jest do dzisiaj symbolem twórczości dla dzieci na najwyższym poziomie.