Niegrzeczne dziecko w przedszkolu - co robić?

P: Jestem samotną matką 5-letniego dziecka. Moje dziecko jest w wieku przedszkolnym, odkąd skończyło 1 rok przebywało w żłobku, a następnie w przedszkolu. Do tej pory nie miałam żadnych problemów ani skarg na nią. Niemal codziennie jej nauczycielka mówi mi, że ma problemy ze słuchaniem w grupie i robieniem tego, o co ją poproszono. Rozmawiałam z moim dzieckiem i zdyscyplinowałam ją i nie wiem, co jeszcze mogę robić.

Odp .: Zasadniczo nauczyciele mają duże doświadczenie z grupami dzieci i często w ich obserwacjach jest coś pożytecznego. Ale możesz chcieć dowiedzieć się więcej o szczegółach tutaj. Czy można spotkać się z nauczycielem w miłej atmosferze? Jeśli rodzic i nauczyciel tworzą „zespół”, często skuteczniej znajdują rozwiązania. W jakich okolicznościach wydaje się, że twoja córka ma problemy? O której porze dnia? Czy dziecko miało przeprowadzony test słuchu? Czy wydaje się być podekscytowana, zmęczona, wściekła, roztargniona? Czy dobrze dogaduje się z innymi dziećmi? Czy ona śpi dobrze? Być może możesz spędzić godzinę w grupie, obserwując córkę w przedszkolu – wtedy Ty i nauczyciel mogą mieć lepszą podstawę do dyskusji.

Sugerowałbym również, byś powstrzymywała się od „dyscyplinowania” swojej córki, dopóki nie będziesz miała jasnego pojęcia, co się z nią dzieje. Czy to możliwe, że okoliczności, które doprowadziły do ​​bycia samotną matką, miały jakiś wpływ emocjonalny na twoją córkę i ciebie? Czy w twoim życiu są teraz stresy?

Być może nauczyciel może zasugerować kogoś w szkole lub w innym miejscu, który mógłby dokonać bardziej kompleksowej oceny ogólnej sytuacji twojej córki i dać ci kilka wskazówek, jak postępować.

Stosowanie kar może przynieść odwrót efekt i dać córce więcej powodów, by „nie słuchać”. Danie dziecku więcej czasu, cierpliwości i uwagi w tej chwili może pomóc jej w podjęciu wyzwań stojących przed nią.

Fakt, że dziecko nie stwarzało problemów w poprzednich latach, nie gwarantuje, że problemy nie pojawią się wraz z wiekiem dziecka.

Możliwe też, że ty i twoja córka potrzebujecie dodatkowego wsparcia. Czy możesz zasięgnąć dodatkowej pomocy? Powodzenia!