EduZabawyLogo

Polub nas:

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Reklama:

Dlaczego nauka kształtów jest ważna

Przedstawiamy: Dlaczego nauka kształtów jest ważna.

Nauka kształtów to nie tylko nauczenie dziecka rysowania kółka lub trójkąta. Kiedy przyjrzymy się uważnie, możemy zauważyć, ile figur geometrycznych i kształtów występuje naturalnie w otaczającym nas świecie. Nie tylko w matematyce, ale także w czytaniu, nauce i sztuce!

Dlaczego nauka kształtów ma znaczenie

Jak wspomnieliśmy powyżej, kształty nas otaczają w codziennym życiu. Jeśli szybko rozejrzysz się po pokoju, w którym aktualnie jesteś na pewno zauważysz kilka figur w mniej niż 10 sekund. To będzie okno, drzwi, telefon, laptop.

Dla przedszkolaka nauka figur i kształtów może być niezwykle pomocna, ponieważ daje mu narzędzie do zrozumienia, jak liczby i przedmioty są ze sobą powiązane.

Matematyka przedszkolna pokazuje im w jaki sposób policzyć liczbę boków pojedynczego kształtu. Przy dane do zobrazowania tego zagadnienia będą plansze z kształtami dla dzieci.

Dlaczego nauka kształtów jest ważna

Nauka kształtów pomaga dziecku nauczyć się rozróżniać przedmioty.

Aby zapamiętać, jak kształty różnią się od siebie, uczą się zwracać uwagę na drobne szczegóły, które odróżniają poszczególne kształty.

Na pewno znacie puzzle z kształtami; są dość popularne. Puste miejsca w puzzlach rozwijają umiejętności rozumowania przestrzennego i rozwiązywania problemów Twojego dziecka, ponieważ musi wypróbowywać wiele kształtów, aż znajdzie odpowiedni, który będzie pasował. Wcześniejszą nauka kształtów zwiększa te zdolności.

Czy wiesz, że dzieci podczas nauki figur i kształtów uczą się kategoryzacji?

Segregując kształty na podstawie ich podobieństw i różnic lub według określonych cech, takich jak kolor, rozmiar i ilość, Twoje dziecko będzie mogło dokładnie sortować i kategoryzować przedmioty.

Umiejętności te sprzyjają myśleniu matematycznemu, ponieważ pomagają dzieciom zrozumieć zbiory i podzbiory, co może poprawić ich zrozumienie pojęć matematycznych.

Liczenie i wzory

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kształty pomagają dziecku nauczyć się liczyć. Mogą łatwo policzyć liczbę boków każdego kształtu, aby pomóc im zapamiętać szczegóły tych kształtów. 

Dlaczego nauka kształtów jest ważna

Pomysły na zabawę z kształtami?

Od ośmiokątnych znaków stopu i prostokątnych drzwi po trójkątne dachy i okrągłe koła — kształty są wszędzie. 

Nauka kształtów nie tylko pomaga dzieciom identyfikować i organizować informacje wizualne, ale także pomaga im uczyć się umiejętności w innych obszarach programu nauczania, w tym czytaniu, matematyce i naukach ścisłych. 

Na przykład pierwszym krokiem w zrozumieniu liczb i liter jest rozpoznanie ich kształtu. 

Nauka kształtów dla dzieci pomaga zrozumieć im inne znaki i symbole.

Zabawnym sposobem na pomoc dziecku w nauce kształtów jest stworzenie gry polegającej na polowaniu na kształty. Wytnij kształt z papieru i przeszukuj swój dom, salę lub okolicę w poszukiwaniu przedmiotów pasujących do tego kształtu. Zbierz kilka różnych przedmiotów i pomóż maluchowi posortować je w pojemniki według kształtu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *