EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Ciekawe i zabawne scenariusze zajęć logopedycznych

Scenariusz zajęć logopedycznych z wykorzystaniem elementów zabawy

Tytuł: „Piracka Przygoda Wymowy”

Cel: 

1. Poprawa artykulacji wybranych głosek.

2. Rozwój świadomości fonologicznej.

3. Budowanie umiejętności słuchania i koncentracji.

4. Rozwój umiejętności współpracy i pracy zespołowej.

Grupa wiekowa: 6-9 lat

Materiały: Karty z obrazkami, układanka w formie mapy, pirackie nakrycia głowy dla dzieci, atrapy skarbów (np. monety czekoladowe)

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu – 5 minut

Ciekawe i zabawne scenariusze zajęć logopedycznychOpowiedzenie dzieciom o planowanej pirackiej przygodzie. Wyjaśnienie, że będzie to podróż, w której każde dziecko będzie musiało pokazać swoje umiejętności wymowy i słuchania, aby odnaleźć ukryty skarb.

2. Rozgrzewka logopedyczna – 10 minut

Zabawy ruchowe z elementami artykulacji – dzieci wykonują ruchy zgodnie z poleceniem, np. „machamy szablami i mówimy 'ssa-ssa-ssa'”, „podskakujemy na jednej nodze i mówimy 'hu-hu-hu'”. 

3. Praca z kartami – 15 minut

Dzieci otrzymują karty z obrazkami przedstawiającymi różne słowa związane z piratami. Mają za zadanie poprawnie wymówić słowo, a następnie użyć go w zdaniu. 

4. Skarb piratów – 20 minut

Dzieci dostają części układanki w formie mapy, na której jest zaznaczony skarb. Każdą część mapy otrzymują za poprawne wykonanie zadania logopedycznego – mogą to być ćwiczenia z artykulacji, rozróżniania dźwięków, czy tworzenia rymów. Gdy wszystkie części mapy zostaną zebrane i układanka zostanie ułożona, dzieci otrzymują skarb.

5. Podsumowanie – 10 minut

Zakończenie zajęć z podsumowaniem tego, czego dzieci nauczyły się podczas sesji. Przypomnienie, że każda osoba, niezależnie od jej umiejętności, przyczyniła się do odnalezienia skarbu.

6. Pożegnanie – 5 minut

Zakończenie zajęć z podziękowaniem dzieciom za ich ciężką pracę i entuzjazm. Przekazanie dzieciom „skarbu” – czekoladowych monet jako nagrody za udział w pirackiej przygodzie.

Ten scenariusz wprowadza elementy zabawy i rywalizacji do procesu uczenia się, co może zwiększyć motywację dzieci do ćwiczenia wymowy.

Scenariusz zajęć logopedycznych z wykorzystaniem elementów dramy

Tytuł: „Wielkie Wystąpienie Wymowy”

Cel: 

1. Poprawa artykulacji wybranych głosek.

2. Rozwój świadomości fonologicznej.

3. Budowanie umiejętności prezentacji i ekspresji.

4. Wzrost pewności siebie podczas mówienia.

Grupa wiekowa: 7-10 lat

Ciekawe i zabawne scenariusze zajęć logopedycznychMateriały: Karty z obrazkami, stroje i rekwizyty dla małych wystąpień, teksty prostej sztuki dla dzieci z zaznaczonymi trudnymi do wymówienia słowami i głoskami.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu – 5 minut

Opowiedzenie dzieciom o planowanej „Wielkiej Wystąpieniu Wymowy”. Wyjaśnienie, że podczas zajęć będą miały okazję stać się aktorami i nauczyć się, jak poprawnie wymawiać trudne dla nich głoski.

2. Rozgrzewka logopedyczna – 10 minut

Zabawy ruchowe z elementami artykulacji – dzieci wykonują ruchy zgodnie z poleceniem, np. „krok w przód i mówimy 'pa-pa-pa'”, „krok w tył i mówimy 'ta-ta-ta'”. 

3. Czytanie i praca nad tekstem – 20 minut

Dzieci otrzymują teksty sztuki i zaczynają czytać swoje role, zwracając szczególną uwagę na trudne do wymówienia słowa i głoski. Logopeda pomaga w poprawnej wymowie i daje wskazówki dotyczące artykulacji.

4. Próba – 15 minut

Dzieci zaczynają ćwiczyć swoje role, używając strojów i rekwizytów. Logopeda pomaga w poprawnej wymowie i daje wskazówki dotyczące ekspresji i prezentacji.

5. Wielkie Wystąpienie – 20 minut

Dzieci prezentują swoje role. Po wystąpieniu, dzieci otrzymują konstruktywne uwagi i gratulacje od logopedy i innych uczniów.

6. Podsumowanie i pożegnanie – 10 minut

Zakończenie zajęć z podsumowaniem tego, czego dzieci nauczyły się podczas sesji. Dzieci otrzymują pochwały za swoją pracę i są zachęcane do dalszego ćwiczenia w domu.

Ten scenariusz wprowadza elementy dramy do procesu uczenia się, co może pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności prezentacji i ekspresji, a także w zwiększaniu pewności siebie podczas mówienia.

Scenariusz zajęć logopedycznych z wykorzystaniem gier planszowych

Tytuł: „Logopedyczna Gra Planszowa”

Cel: 

1. Poprawa artykulacji wybranych głosek.

2. Rozwój świadomości fonologicznej.

3. Budowanie umiejętności słuchania i koncentracji.

4. Rozwój umiejętności współpracy i cierpliwości.

Grupa wiekowa: 6-9 lat

Materiały: Plansza do gry, karty z zadaniami logopedycznymi, pionki, kostka do gry.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu – 5 minut

Opowiedzenie dzieciom o planowanym wyzwaniu – grze planszowej, w której każde dziecko będzie musiało wykonać zadania logopedyczne, aby poruszać się po planszy.

2. Rozgrzewka logopedyczna – 10 minut

Zabawy ruchowe z elementami artykulacji – dzieci wykonują ruchy zgodnie z poleceniem, np. „klaskamy w dłonie i mówimy 'ka-ka-ka'”, „skaczemy i mówimy 'sko-sko-sko'”. 

3. Logopedyczna Gra Planszowa – 30 minut

Dzieci rzucają kostką i poruszają swoje pionki po planszy. Na każdym polu czeka je zadanie logopedyczne do wykonania, które może obejmować poprawną artykulację określonych głosek, rozróżnianie dźwięków, czy tworzenie rymów. 

4. Praca z kartami – 15 minut

Dzieci otrzymują karty z obrazkami przedstawiającymi różne słowa. Mają za zadanie poprawnie wymówić słowo, a następnie użyć go w zdaniu.

5. Podsumowanie – 10 minut

Zakończenie zajęć z podsumowaniem tego, czego dzieci nauczyły się podczas sesji. Możliwe jest również przeprowadzenie krótkiego quizu na podstawie gry.

6. Pożegnanie – 5 minut

Zakończenie zajęć z podziękowaniem dzieciom za ich ciężką pracę i zachęceniem do dalszego ćwiczenia w domu.

Ten scenariusz wprowadza elementy rywalizacji i współpracy do procesu uczenia się, co może zwiększyć motywację dzieci do ćwiczenia wymowy. W trakcie gry dzieci będą miały okazję ćwiczyć różne umiejętności logopedyczne w zabawowy i angażujący sposób.

Zobacz także:

Ciekawe i zabawne scenariusze zajęć logopedycznych

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest